Kendine KOÇLUK ET

Home » Genel » Kendine KOÇLUK ET


Kendine Koçluk Ederek,kendini değiştirmek ve dönüştürmek,dünyayı değiştirmektir.
Çevreye en iyi uyum sağlayan canlıların hayatta kaldığı evrimci biyolojinin varsayımı olmakla birlikte,kaliteli ve doyumlu bir hayat yaşamak kendini sürekli değişime uydurarak dönüştürmekle mümkündür.
Toplumu oluşturan bireyler değişmeden toplumu değiştirmeye çalışmak, hatalı bir adımdır.
İnsani sorunlar kişisel değil,evrenseldir.
Değişim meselesi,anda zihin halini gözlemlemek,kınamadan veya yargılamadan onu seyretmekle mümkün.
Koçluk,gözlem becerisini kazandırır.
Düşünce,bilinen bizi sınırlar.Geçmiş bizi kısırlaştırır.Kültürel ve dinsel şartlanmalar bizi güdük bırakir ki,
ilk adım bunu fark etmekle başlar.
Koçluk,farkındalık sağlar.
Zihnin içindeki hiç bitmeyen gevezelik,imgeler,sarıldığımız şeyler,sözcükler,isimler,anılar,..tüm bunların farkında olmak gerek.Zamana ait olan bu yüklerle zamansız olan bir şeyi deneyimlemek mümkün değildir.Gözlem yaparken farkındalığı arttırıp,zihnin ürünlerini çabalamadan bir kenara almak,zihni dinginleştirmek,sürekli farkında kalınarak doğru soruları sormak gerek.
Öncelikle kendimi anlamaya çalışmak ilk adım.Kendimi belli bir kimlikle özdeşleştirmeye çalışmak ve sığ düşünme döngüsünden ayrılmakla işe başlamak gerek ki koçluğun gücü buradadır.
Yaptığın şeylerin farkında mısın?
Ne kadar mücadele verirsen o kadar yüzeysel oluyorsun,farkında mısın?
Ne olduğunu görüp,bunu kabullenir ve yola çıkarsan,derinleşme süreci başlar.
Sorunlarınızı çözecek duvara nasıl yürüyeceğiniz hakkında kitaplar,eğitimler bilgi verebilir ama sen yürümeden hiç bir değişim gerçekleşmez.
Zihin kendi sorunlarını yaratır ve bir başkasından onu çözmesini ister .Halbuki görüş alanını temizle ve köle olmak,otorite yaratmak yerine Koçluğun gücünü kullanarak ,ıstırap yarattığın şeylere nasıl saplanıp kaldığını gözlemle.
Önce kendi sorunlarını kendin anlamalı ve idrak etmelisin ki,çözüm süreci başlasın.
Zihnini sakin kıl ki,ışık doğsun.
Başka biri olmaya çalışmadan kendini olduğu gibi tanımak için içindeki ben ile temasa geçmelisin.
”Ben” ,sürekli daha fazlasını ister,asla tatmin olmaz,durmadan yeni deneyimlerin,duyumların peşinde koşar.Merkezde dönüşümü başlatmadığın sürece ,derin bir içsel değişim başlamaz.
Sorunlara yaklaşırken,zihnin nasıl bir halde olduğunu fark etmekle başlamak önemli.Bir inancın yerine başkasını koymak,yetersizliğini fark ederek mal,mülk,diploma ünvan peşinde koşarak kendini güçlendirme çabası yüzeyseldir,kalite ve doyum sağlamaz.
Zihin sonucun peşinde koşar ama sürece odaklanırsan yaşamın lezzetine varır ve olanın olması gerektiği gibi olduğunun idrakine varırsın.
Diğer türlü sonucun peşinde koştuğun için kendini başarılı-başarısız,iyi-kötü,doğru-yanlış gibi dualitenin tuzağının içinde bulur ve gelişemezsin.
Gelişim ,kendini fark etmekle başlar ki,Kendine Koçluk ET Eğitimi,kaliteli ve doyumlu bir yaşamın kapısını aralar.

Koçluk mucizedir.

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.