BİLİNÇLİ FARKINDALIK

Home » Yaşam Koçluğu » BİLİNÇLİ FARKINDALIK

Evrimleşme ‘’savaş ya da kaç dürtüsünden’’ ,’’kabul et ve dostluk kur’’dürtüsüne doğru yol almaktadır.

Günümüz yaşamı,fazlaca rekabetin olduğu,en iyiye,her şeyin en iyisine sahip olmaya özendiren ve bireyleri bu anlamda motive edici yaklaşımları sebebiyle ,özşefkate sahip olmamızı zorlaştıran bir dönemdir.

Hayatların büyük bir kısmı,sürekli değerlendirilip,yargılanarak, başarılar piramidine tırmanmaya çalışarak  geçiyor.Çoğu birey,temel ihtiyaçlarını ihmal ederek,kendini zorluyor.Bireyin kendi kapasitesinden daha fazlası olmayı ve başarmayı beklemesi gergin ve endişeli toplulukların da artışına yol açıyor.Başarılı olan birey,başarısının keyfine varamadan,standardını koruma ve altına düşmemek

İçin daha fazla sorumlulukların altına giriyor.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl,kalabalıkların içinde yalnızlaşan, bireyleri çoğalttığından ,

Yaşam koçluğu, sağlıklı bireylerin başvuracağı adreslerden biri haline gelmiştir.

Hız ve tempo ,şehir yaşamında nezaket,ortak payda,şefkat gibi değerleri rafa kaldırdığından ,her geçen gün robotlaşan ve psikolojik olarak sağlığı tehlike sinyalleri veren birey sayısı artışa geçmektedir.

Koçluk,sağlıklı bireylerin yaşamın bir  ve/veya birden fazla alanında yaşadığı denge kaybı sebebiyle

Profesyonel eşliğinde optimum dengeyi hedef aldıkları süreçtir.

Zorluk,başarısızlık gibi durumlarda, kendi kendini anlama,başkalarının deneyimlerini anlama

Öz-nezaket /nezaket süreciyle de bağlantılıdır.

Bilinçli farkındalık denilen kavram ise,zarar veren duygu ve düşünceleri,geçmiş ve geleceğin etkilerinden bağımsız olarak,şimdiki anda,yargısız olarak ele almaktır.

Sağlıklı bir kendi olma hali için,yaşam koçluğu seanslarında önemsediğimiz bir aralıktır,bilinçli farkındalık.

Bireyin,kendine karşı nazik olması,kendini aşağılayan içsel yorumlayışı durdurması ,zaaflarını ve hatalarını kınamaktansa anlamaya çalışması ,yaşam koçunun ,danışana farkındalık kazandırdığı ana başlıklardan biridir.

Hoşa gitmeyen bir durum yaşayan birey için en tehlikeli safha,kendine karşı kullandığı ağır bir dil,mesela dikkatsiz,beceriksiz,başarısız vb.sıfatla yargılama ve ağır eleştirilerde bulunarak kendine verdiği cezalardır.Yakın çevresinde aynı durumu yaşayan bir başkası olsa,kendine gösterdiği bu kaba tavrı ona da uygular mıydı acaba?

Yoksa onu dinlemeye,anlamaya ve sakinleştirmeye mi çalışırdı….

Zorlayıcı durumlarda o duyguyla fazlasıyla özdeşleşmek de,yaşamda dengeyi bozan durumlardan birisidir.

Böyle anlarda ,’’bu yaşadığım çok zor ama şu anda kendime nasıl sahip çıkabilirim ve kendimi rahatlatabilirim’’farkındalığı ile sakinleşebilmek,kendine karşı nezaket göstererek,kendinle barış yapmak süreci daha sağ duyuyla yönetme imkanı sağlayacaktır.

Bilinçli farkındalık,zorlayıcı durumu fark etmek,göz ardı etmeden kabul etmek yani dengeli bir farkındalık hali ile,dikkati vermekten oluşur.Bastırmaya çalışmadan,göz ardı etmeden olduğu gibi görme halidir.Geniş bir farkındalık hali ile mevcut durum değişecektir.

Sürecin içinde kendine göstereceğin nezaket ,şefkat duygusu da iyileştirici etkisi ile, deneyimin dönüştürülmesine katkı sağlayacaktır.

‘’Sevgi ve şefkat gerekliliktir,lüks değil.Onlar olmadan insanlık hayatta kalmaz’’der Dalai Lama

Yaşamlarımızda,acı,kederle karşılaşıp,karşılaşmayacağımızı bizler seçemediğimize göre,bu tür durumları nasıl karşılayabileceğimiz ve nasıl yanıt verebileceğimizin  sorumluluğunu üstlenerek ,yaşamda dengede kalmayı kolaylaştırabiliriz.

Şefkat ,en şifalı ve yükseltici duygulardan biridir.Sadece,şefkatin tekrar yapılandırılmaya ihtiyacı vardır.

Şefkat,dünyanın kalabalığından çıkarak,’’Aradığın bendim ‘’diyecek ve seninle her yere gelecek.

Bir gölge gibi,bir arkadaş gibi

Sadece sen izin verirsen….

Sevgiyle ve umutla daima

Mehtap Hersek AKKOYUNLU

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.