Diksiyon Eğitimi ile Sesi Etkin Kullanma

Home » Genel » Diksiyon Eğitimi ile Sesi Etkin Kullanma

Konuşan kişinin en önemli aletlerinden birisidir,ses..Bir kişinin sesi ,söylediği şeyler üzerine duygularını yansıttığı için,sesini dinleyerek sözleriyle bir insanın gerçekten ne demek istediğini yorumlarız.Dinleyiciye göre ses bir kişidir.

Tok ve melodili bir ses dünyası ve kendisiyle uyumlu,anlamlı ve duyarlı bir insanı yansitır.Diksiyon eğitimi ile çalışarak kendinize ait bir ses oluşturabilirsiniz.

Ses nefes vermekle üretilir.Nefesimizi verirken ,karından itilim,boğazda yerleşen havayı gırtlak aracılığıyla ciğerlerden dışarı atar.Bu nedenle ses boğazdan değil,bağırsaktan itilimle ,nefes vermeyle ortaya çıkar.Doğuştan kazanımımız olan diyafram nefesini yaşamla birlikte akarken kullanmayı unuttuğumuz için diksiyon kurslarında

öncelikle diyafram nefesi kullanmayı hatırlatan egzersizlerle derslere başlanıyor.Ses gelişimi doğru nefes almayla

başlar.Vermek istediğimiz anlama göre sesin tonunu ayarlama ,dinlenir bir kişi olmanın sırrıdır.Profesyonel eşliğinde diksiyon derslerinde ,uygulamalarla bu yeti geliştirilir.

Sesin bir başka açıdan önemi tınısıdır.Mükemmel hoş bir ses için gevşemek gerekli ki, diksiyon derslerinde nefes çalışmalarıyla bu konuda gelişme sağlanmaktadır.

Diksiyon eğitimine katılan bir birey iyi bir sesi oluşturmaya yönelik olarak, eğitimlerde verilen egzersizleri itina ile çalışmalarına kattığı zaman ,sesinin kalitesindeki yükselmeyi gözlemlemesi kaçınılmazdır.Bursa diksiyon eğitimleri konusunda çok şanslı bir ilimiz. Diksiyon eğitimlerinde, uzmanı ile başarılı işlere imza atan MHA Elele Gelişim Merkezi nde çalışmalara katıldığınız takdirde, interaktif yapılan sunumlarda sesinizdeki gelişimi fark edecek ve ayda

bir kez düzenlenen şiir veya masal gecelerinde öğrendiklerinizi tekrar keyifli bir ortamda deneyimleme şansına sahip olacaksınız.

Sizi dinleyen kişilerle ,etkileyici iletişimin sırrı, sesinizi geliştirme,enerjiyi seste hissettirmekle başlar.

Gelişen dünyada fark yaratma önce sizden başladığına göre ,Diksiyon ve Beden dili eğitimine katılmak yapılacak en iyi yatırımdır.

Çünkü diksiyonunuz en şık elbisenizdir.

Sevgiyle Kalın

Mehtap Hersek Akkoyunlu

MHA  Elele Gelişim Merkezi Kurucu

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.