Diksiyon Eğitimi ile Telaffuz hatalarının düzeltilmesi

Home » Genel » Diksiyon Eğitimi ile Telaffuz hatalarının düzeltilmesi

Diksiyon eğitimlerinde,Sözcüklerin,ağzımızdan düzgün çıkıp,etkin mesaj vermemizi kolaylaştırması için,dudak tembelliğini gidermek büyük önem taşır.Birçok kişi,sözcükleri,ağzını yeterince açamadığı için yutar.Doğru telaffuz ve dudak tembelliğini gidermek için ,dil temrinleri ve bazı egzersizlerin yapılması önemlidir.Diksiyon eğitimlerinde ,eğitmen eşliğinde çalışmalar gerçekleştirilir.Kasların çalışması sağlanır.Diksiyon eğitimlerinde,bu çalışmalar sık tekrarlandığı zaman,sözcükler ağızdan daha etkili çıkar.

Diksiyon eğitimlerinde telaffuz hatalarını çok okuyarak,bilgi sahibi olarak,sözlüklerden yardım alarak düzeltebiliriz.Günlük hayat içerisinde sıklıkla yaptığımız bir hata,”şarz mı”şarj mı,”?Fransızcadan gelen bir sözcüktür ve doğru kullanımı şarj dır.

Diksiyon eğitimlerinde,sıklıkla günlük hayat içerisinde kullanılan ”sonra kelimesi ”soğra olarak telaffuz edilir.Genellikle konuşurken diksiyon kurallarına uygun olmayan şekilde konuştuğumuz için,iletişim hataları yapıyoruz.”Geleceğim,gideceğim kelimelerini konuşurken ”gelicem,gidicem diye ifade etmeliyiz.Etkili konuşma eğitimleri çocukluktan itibaren yaş sınırı olmaksızın alınabilecek bir eğitimdir.Diksiyon eğitimlerine talep artmasına rağmen istenen düzeyde değildir.

Sıklıkla yapılan bir hata ,cümlenin etkinliğini azaltan” yani kelimesi ile cümlelere başlamaktır.İyi bir diksiyon eğitimi ile kendinizi bu konuda geliştirebilir ve iletişim gücünüzü arttırabilir,hayranlıkla dinlenen bir kişi olabilirsiniz.

Diksiyon eğitimlerinde pratik yaparken her kelimenin hakkını vererek söylemek gerekir.Etkin diksiyon için kendinize yatırım yapın.

Türkçemiz güzel bir dil olup,hakkıyla kullanmayı hak ediyor.Türkçeyi doğru kullanmayı ve etkinliğinizi arttırmak istiyorsanız ,kitap okuyun,Bursa diksiyon eğitimlerine katılın ve pratik yapın.

İyi bir diksiyona sahip olmak için,etkili konuşma yapan kişileri ,spikerleri dinleyin,imla kılavuzları ve sözcükleri kullanın,Türkçeyi nasıl kullanacağımızı öğrenin.Yöresel ağızlardan olabildiğince kaçınıp,dil bilgisi kurallarına dikkat edin ve konuşma hızınızı ayarlayın.Çok yavaş konuşma karşı tarafı sıkar,hızlı konuşma ise dikkatlerin size yoğunlaşmasını engeller.Etkili konuşma,konuşma hızını bazen hızlandırmak,bazen de dikkat çekmek istediğiniz yerlerde yavaşlatmaktır.Konuşma yaparken ,sesi alçaltıp,yükseltmek etkilidir.

Diksiyon eğitimlerinde,sesin gücünün kontrol edilmesi olmazsa olmazdır.

Bulunduğunuz ortamlarda dikkat çekmek,sözlerinizin dinlenir olması,kalabalıklar arasında dahi ,söze başladığınız anda bakışların üzerinizde toplanması ,Türkçenin hakkını vererek konuşmak ,sizin için önemli ise Bursa Diksiyon eğitimine başvurmak için MHA Elele Gelişim Merkezine uğrayıp,bilgi alın.Eğitmen Seda Çapcı liderliğindeki eğitimlerin lezzetine doyamayacaksınız.

Dilimiz bayrağımızdır.

Mehtap Hersek Akkoyunlu

MHA Elele Gelişim Merkezi

 

 

 

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.