DİKSİYON KURSU FAYDALARI

Home » Genel » DİKSİYON KURSU FAYDALARI

Türkçenin konuşma kuralları ile düşünce ve duyguları bir başka kişiye anlatma biçimine ,Söyleyiş Sanatı diyebiliriz.

Bir metnin içindeki düşünce,duygu ya da kavramları canlandırma yetenegi,diksiyon kursunda ses bilimi,vurgu,tonlama,söze ezgi kazandırma kurallarını öğrenmekle mümkün.

Eski bir mısır siirinde,

Güçlü olmak istersen söz ustası ol

Dil,yiğidin elindeki kamçı gibidir

İyi konusan daha merttir,iyi döğüşenden

Dize getiremezler, yüreği cerbezeli olanı,

İyilikle,adaletle hüküm sürer,atalar dilini güzel konuşan.

Konuşurken,sözcüklerin her hecesinin aynı tonda okunması tek düzelik yaratır.Okunan metni anlamlı kılmanın yolu,cümle içindeki bazı sözcüklerin ya da hecelerin daha baskılı okunması ile mümkündür ki ,sözcüklerde bazı hecelerin daha baskılı ve şiddetli okunuşuna vurgu diyoruz.

Vurgu,söze duygu,değer kazandırır,dinleyicinin dikkatini uyandırarak,anlatılanı kavramasını kolaylaştırır.

Konuşmanın temelini oluşturan sesin biçimlendiği konuşma organlarımız müzikalite açısından oldukça çeşitli ,perdeli ve anlamlı sesler çıkarmaya çok uygundur.

Konuşmak için sesleri gelişi güzel çıkarmak yetmez,bu seslendirme temiz,açık,anlaşılır ve ses bilim kurallarına uygun olmalıdır.

Konuşma dilimizde,vurgudan başka,bir söyleniş özelliği daha vardır.Anlatıma düşünce,duygu,coşku,yumuşaklık,şiddet katmak için seste perde değişikliği gibi özellikler katılır.Buna da Tonlama denir.

Konuşmaya duygu kazandırmak için genellikle sözcüklerin birinci heceleri daha ezgi,daha canlı söylenir.Yani, Türkçede sözcükler ses tonu yüksek girer ve son hecede düşer.

Konuşma sırasında yapacağımız ton değişikliği, anlatımın temelini oluşturur.

Konuşma sırasında,konuşmaya ya da okunan metne ses dalgalanmaları,duraklar,vurgularla bir yorum getirilir.

Anlatıma duygu katmak,ya da okuduğunuz  herhangi bir metindeki duyguları dinleyenlere ulaştırabilmek,uzun bir calışma sonucu deneyimlerle kazanılır.

Günlük konuşmamızda her cümlemizde,duygularımızı anlatmak için,sesimizi kullanabiliriz.Konuşurken ya da bir metni seslendirirken kendi doğallığımız içinde,kendi yorumumuza uyarak seslendirmeliyiz.

Bu da çok çalışmakla olabilir..Değişik metinler üzerinde çalışmalara yoğunluk kazandırmakla,öğretilen kurallar çerçevesinde,kendimizi dinleyerek,en doğru anlatımı ve tonlamayı bulmalıyız.

Aynı cümlede değişik duyguları yansıtabiliriz.

Sesimizin tonuna,yüksekliğine ve yumuşaklık,sertliğine göre cümle değişik anlamlar kazanır.

Türkçe dilbilgisi,görev gereği değil,bulmaca çözer gibi,öğrenilmeli.Kişi,kuralların uygulanışını doğrudan kendi deneyimleri ile kazanmalı.

Ağız olarak belirlediğimiz İstanbulTürkçesi,giderek daha az bilinmekte.Kulaktan kulağa  kayıplara uğramakta,değişimler geçirmektedir.

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.