FENG SHUİ NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Home » Genel » FENG SHUİ NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Feng Shui son senelerde ülkemizde yaygın olarak ilgi görmeye başladı. Pek çoğumuz Feng Shui nedir? Ne işe yarar sorularını araştırıyoruz. Çoğunlukla Feng Shui’nin eşya yerleştirme ile ilgisi olduğunu düşünüyoruz.

Bir ev almaya/kiralamaya kalktığımızda bazı konulara dikkat ederiz. Merkezde mi? Manzarası nasıl? Ulaşımı nasıl? Kaç odası var, nasıl? Peki, bu evin nasıl enerjilerden etkilendiğini hiç düşünüyor muyuz? Evimizdeki eşyalarımız, odalarımız, dekorasyonumuz değişmezken neden bazı seneler daha zor geçer de bazı seneler çok güzel olaylar yaşarız?

İşte size Feng Shui nedir? Ne değildir? hakkında ezberlerinizi bozacak bir yazı.

 

FENG SHUİ NE DEĞİLDİR?

1.Din ya da Batıl İnanç Değildir.

Din, bir insanın inandığı yada tapındığı doğaüstü bir sistemdir. Batıl inançlar, dinlerden ya da kültürden çıkan folklorlar ve efsanelerdir.

2.Tek Seferlik Bir Proje Değildir.

Hayattaki her şey sürekli bir değişim halindedir.

Feng Shui uygulayıp unutacağınız geçici bir çözüm değildir. Çevrenizdeki enerji döngüsü değişince, başarılarınız, ilişkileriniz, sağlığınız ve iş dinamiğiniz gibi insanlar da değişir. Bu nedenle şu anki ve gelecekteki çabalarınızla çevrenizin uyuşması için Feng Shui’ye dönmelisiniz.

3. İç Dekorasyon Değildir.

Feng Shui‘nin başarısı en güzel mobilyayı seçmesi değildir. Gördüğünüz ve etrafınızı saran şeylerin psikolojiniz üzerinde etkisi vardır. Ancak iç dekorasyonun estetiği Feng Shui’nin amacının sadece yarısıdır. Evin içinde akan görünmez hayat gücü (chi) daha önemlidir.

Feng Shui evin içindeki fiziksel objelerden önce; çevreyi, zamanı ve insanları inceler.

4. Ürün Tabanlı Bir Sistem Değildir.

Feng Shui kesinlikle muskalar, semboller, kristaller, değerli taşlarla, tılsımlarla ilgisi yoktur. Bunlar batı konseptinin bir parçasıdır, Çin’in değil.

Feng Shui negatif enerjiyi bozmak için kullanılan objeleri ihtiyatlıdır ve sezdirmeden bir eve dahil edilebilir.

5.Alan Temizleme ve Ev Düzenleme İçin Değildir.

Alan temizleme orada oturanları uğursuzluktan korumak amacıyla yapılan dini ya da ruhani ritüellerdir.

Feng Shui ve alan temizlemenin ortak noktası ‘enerji’ olmasına karşın ikisi farklı şeylerdir. Alan temizlemenin kendi tarihi ve gelenekleri vardır ancak orijin olarak Çin’den gelmez. O zaman iki disipline de birbirinden bağımsız şekilde değer verelim.

FENG SHUİ NEDİR?

6.Çok Eskiden Kalma Bir Çin Öğretisidir.

Feng Shui yin/yang ve 5 element esaslıdır. Yin ve Yang evrendeki her şeyi tanımlayan ve yöneten Tao felsefesinde yer alır. 5 element, yin/yang çalışmalarını kolaylaştırmak için organize edilmiş bir öğretidir. Temel nitelikleri ve etkileşimleri sizin, iç organlarınızın çalışmasından çevrenizin üzerindeki etkilerine kadar, fiilen evrenin içinde gerçekleştiğini anlamanıza yardımcı olmaktadır.

7.İçsel ve Zahiri Bütünlüğü İnceler.

Feng Shui ‘makro’ çalışmadır. Çünkü iç ve dış dünya arasındaki gerçek bağlantıyı inceler. Evimizin kaderi direk olarak çevresinden yani arsanın eğiminden, etraftaki suyun ve dağın formundan, çevresinde onu koruyan yapılardan etkilenir. Bu nedenle evinizi nereye inşa edeceğiniz ya da nereden aldığınız, chi’nin hayatınızı nasıl etkileyeceğinde önemli rol oynar.

8.Zamanı Mekan Kadar Göz Önünde Bulundurur.

Zaman chi’nin nasıl davranacağını hayatınızı nasıl etkileyeceğini belirleyen bir değişkendir.

Feng Shui Analizi yapan kişi evinizin yönünü tespit etmek zorundadır. Çünkü chi’nin nasıl davranacağını ve gelecek ölçümlerin referans noktalarını etkiler.

Feng Shui aynı zamanda; zaman faktörünü Feng Shui Takvimiyle hesaplar, Feng Shui pusulasıyla yön ölçümleri alır.

9.Anahtar Odaların Doğru Poziyonlarını ve Konumlarını Belirler.

Feng Shui sadece chi’nin nerde ve nasıl etkileyeceğini anlamanızı sağlamaz, aynı zamanda hayatınızın hangi açıdan etkileneceğine dair nokta atışı yapar. Bu nedenle yatak odası, mutfak, salon, giriş kapısı gibi anahtar odaların hayatınızı pozitif yönden desteklemesi amacıyla konumlandırılmasına yarar.

10.İnsanı Göz Önünde Bulundurur.

Feng Shui bireysel değişiklikleri takdir eder ve herkesin çevresindeki chi niteliklerine farklı tepki vereceğini tanır. Yani aynı alan farklı insanlara için farklı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle doğum tarihinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi aile üyeleriyle dinamiklerinizi incelemek ve evinizde Feng Shui‘nin taleplerini nasıl ve nerede tetkik edeceğinizi yönetmekte kullanabilirsiniz.

Aysun Sezgin

MHA Elele Gelişim merkezi

Feng Shui & Kader Danışmanı

 

 

 

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.