YAŞAM KOÇU OLARAK BEN

Home » Genel » YAŞAM KOÇU OLARAK BEN


Yaşam Koçu olarak ben,danışanları,kendileri için neyin önemli olduğunun bilincine varabilecekleri, özlerine ulaşarak onlara, iç sınırlarının ötesine geçirecek şekilde, kılavuzluk ederim.
Yaşam Koçluğu seanslarında ,danışanların iç sınırlarıyla yoğun bir şekilde ilgilendiğimde,yasaklardan,emirlerden ve uyarılardan oluştuğunu gördüm.
Yaşam Koçluğu,danışanların çözüm bulması ve gelişim göstermesine yönelik olan bir çalışma süreci.
Danışanların çoğu,ne istediklerini bilirler fakat kendilerinin de anlamadığı nedenlerden ötürü amaçlarını kararlılıkla gerçekleştirmekte kendi kendilerini engellerler.
”Ne istediğimi bilmiyorum”açıkçası derler” ama
Koçluk soruları ile ipin ucu bırakılmadığında,ne istediklerini pekala bildikleri çıkar ortaya…
Koçluk seanslarında,danışan ne zaman yeni bir hedef koysa veya meydan okumayla karşılaşsa, önlerinde hemen direnç yükselir.Eğer danışan,yaşamı için tasarımlar kurmakta zorlanıyor ve bir seansta gözleri parlayarak bir amaç koymuşken, hemen ardından yine başlangıçtaki kedere ve donukluğa geri dönüyorsa,
Şu anda,kafanızdan neler geçiyor?Bu amaç üzerinde konuşmaya devam etmemizi engelleyen nedir?Sorusu gibi onu düşündürüp,bulunduğu alandan çıkmasını ve ilerlemesini sağlayan bir soru sorarım.Buna benzer koçluk soruları ile
danışanların kendilerine karşı çok katı,neredeyse baskıcı bir tutumla ,yaşamın aslında nasıl işlediğini bilmeyen çocuk gibi konuştuklarına sıklıkla şahit olurum.
Koçluk soruları ile, insanların kendilerini hangi gerekçelerle bloke ettiklerinin üzerine giderek, daha fazla bilgi edinip,buzdağının ötesini görme şansını yakalarım.
Bilincine varmadan,kendimizi sınırlayan hep kendimiz miyiz?Çok yükseklere uçmamazı engelleyen ne?
Koçluk çalışmalarımdan edindiğim tecrübe,pek çok farklı stratejiyle kendi kendimizi sürekli geri çekiyoruz.
Kafamızın içindeki rakip,her zaman ağın diğer tarafındaki rakipten daha güçlü.Hepimizin kafasının içinde,serbest gelişmemizi engelleyen bir iç ses var.
Koçluk seanları ve koçluk eğitimlerinde iç sınırla,kendi sınırladığımız mutluluk alanıyla ve bu küçük hapishanemizi terk etmememizi sağlayan bekçi ile ilgileniyoruz.
İç sesimiz bekçi ise, neyin bekçiliğini yapıyor?Bizim için koruduğu şey nedir?
Görevinin gerçekten evrimci bir yanı mı var,yoksa uyarıları,yasakları,ve emirleriyle hayatta kalmamızı mı sağlıyor?
Koçluk seanslarında gördüğüm,kendi kendimizi bastırmamıza yol açan tetikleyiciler var.Bunlar çoğunlukla akrabalar,sevgililer,arkadaşlar veya iş ortamındaki müşteri veya partnerler olabiliyor…
Yaşam koçluğu süreci boyunca,kendimize sınır koyduğumuz bölgede koca bir inanç sisteminin gizli olduğunu ,özellikle
kişinin hak etmediği inancının yerleşkesini görmek de mümkün.
Kendimizi eğitimli çağdaş insanlar olarak kabul etsek te ,düşünce sistemimizin içinde hala otoriter yapılar hatta bazen acımasız bir iç diktatörlüğün egemen olduğu alanlar var.
Bursa da faaliyet gösteren,MHA Elele Gelişim Merkezi olarak,yaşamın içinde kendinize koçluk edebileceğiniz bilgi ve araçlarla donatılmış bütünsel bir program inşa ettik.
Koçluk,Nlp,Eft ve Thetahealıng metodları ile donatılmış bu programa katılarak ve bilgi ve uygulamaları yaşamınıza
katarak ,yaşamda sürdürülebilir iyi olma halini sağlayabilirsiniz.
Koçluk eğitimi,farkındalık ile başlar ve yaşam kalitenizdeki artışla son bulur.
Sevgiyle kalın
Mehtap Hersek Akkoyunlu

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.