Yaşam Koçum ile Elele

Home » Yaşam Koçluğu » Yaşam Koçum ile Elele

Tüketim çağı, her an, her yerde, kıskıvrak yakalıyor hepimizi..Araba, ev, mücevher, ayakkabı, giysi, en son trend ne ise, onları  yapmalıyım, daha hızlı olmalıyım, daha fazla kazanmalıyım, daha fit, daha güzel, daha genç olmalıyım, daha, daha….daha…..Sonu gelmeyen ve gelmeyecek olan, hızla dönen çarkın içinde, çabuk tüketen, hipnoz olmuş insan topluluğu…

Karakter, ahlak, dürüstlük, görgü, kalite, merhamet, vicdan, saygı, nezaket, mertlik, kendi gibi olmak ve bunun gibi birçok değer nerede peki?

Köksüz bir ağaç ne olursa,değerleri olmayan insanda ona benzer

Yaşam Koçluğu seanslarına, Bursa MHA Elele Gelişim Merkezinde değerleriniz ne? sorusu ile başlanır.Ağacın kökü, ağacın  varoluşu için, ne kadar hayati ise, insanın değerleri de kaliteli bir yaşamın anahtarıdır.

Bursa Yaşam Koçluğu seanslarımızın olmazsa olmazı, değerlerdir.

İnsan, değerleri ile kendini farkeder, ihtiyaçlarını anlar.Kendini farketmeye başlayan insan için, yaşamın ve yaşam içinde kendinin anlamı ve değeri oluşmaya başlar.

Yaşam Koçluğu ile birey ,kendini anlamaya, farketmeye başlar.

Kendini bilmek için, bireyin kendi gösterdiği çaba önemlidir.

Yaşam koçluğu seanslarında,koçun yerinde, zamanında ,doğru sorularıyla,seansta kaldıraç etkisi yaratılır.Kişi ilk defa kendi için, üretmeye başlar ki,üretmek kutsaldır.

Üretmesi engellenen insan, dengesini kaybeder.

Yaşam Koçluğu seanslarında kendinle buluşan insan,kendinle iyi geçinmeyi,kendine sadece kendisinin iyi gelebileceğini öğrenir.

Kendine soru sormayı, yaşam koçluğu seanslarında öğrenirken, öğrendiklerini yaşamına dahil eder.

Yaşam yolculuğunda,keşkeleri öğretmeni olur, pişmanlık hissederken kendini yakaladığında ise,

Bundan sonra ne yapmalıyım?Neye ihtiyacım var?Bu durumu nasıl daha iyi hale getirebilirim? gibi, akılcı yanını kullandığı, sorular sorar.

Yaşam Koçluğu seanslarında,reddettiği, onaylamadığı yönlerini kabul ederek  ve ‘’ben insanım’’diye haykırarak, tüm parçalarını sahiplenir.İnsan olduğunu defalarca tekrar, tekrar kendine hatırlatır.

Kendi ihtiyaçlarını farkeden kişi,’’bu benim hoşuma gitmiyor, istemiyorum!!’’demeyi öğrenir.Sınırlarını iyi çizerek, yaşamı keşfetmeye, gülümseyerek yola devam etmenin lezzetine varır.

Pusulası, kendi kaynakları olduğu için, dış referanslara bağımlılığını  azaltır  ve yaratımları ile yaşama her an şükran duyar.

Hislerine odaklanmayı öğrenir ve zor zamanlarında kendine şu soruyu sorar?

Bundan beş yıl sonraki aklımla, şu an, zor anımda, bedenime, ruhuma, nasıl davranmam gerektiği ile ilgili kendime nasıl bir öğüt verirdim? der ve en derinden gelen mesaj cevabıdır, cevaptan da emindir.

Duygularını bastırdığı her an, bedeninde çıkacak bir yol olduğunun farkındalığında olduğu için,

karmaşada olduğu anlarda,kendine şifa olmayı öğrenir.

Hayat bir değişimdir.Yaşam bir devinimdir.

Değişim ise, kişinin içinden başlar.Değişimin başladığı yolun başıdır,yaşam koçluğu…

Unutmak ve düşünmek istemediğin şeyler, daha çok önüne gelir.Beyin bu konuda ters çalışır.Kurtulmak istediğin her ne varsa, kaçmayıp, içinden geçip, gidersen, sisin kaybolduğunu görürsün.

Kurtulmak istediğin düşüncen her ne ise nefesin gücü ile önce odaklanırsın.

Aynanın içinden arka tarafa bu korkudan özgürleşerek,yeni bir sen olarak geçtiğini hayal etmeyi deneyimlerek geçersin,yaşam koçluğu seanslarında..

Yaşam koçluğu çalışmalarında,danışan konuşur.Zihin konuştukça boşalır,rahatlar.Profesyonel Koç,

danışanla öyle bir bağ kurar ki,güven ortamında sağlıklı bir iletişim oluşur.Koç iyi bir dinleyici olarak, yerinde sorduğu sorularla, ampulleri teker teker yakar.

Yaşam Koçluğu ilişkinin kalitesini ,iyi bir iletişim belirler.

Kendinden kaçmayıp,kendini kucaklayarak,dünyan zihninde boşalır ve yerini vicdan ve sevgi doldurur.

İyi ki varım!!!

Bursa Yaşam Koçluğu seanslarının adresi, MHA Elele Gelişim Merkezi danışanlarının mottosudur.

Sevgiyle ve umutla daima!!

Mehtap Hersek Akkoyunlu

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.