Yaşam Koçunun Kapısını Hangi Durumlarda Çalmalıyım?

Home » Yaşam Koçluğu » Yaşam Koçunun Kapısını Hangi Durumlarda Çalmalıyım?

Yaşam Koçunun Kapısını Hangi Durumlarda Çalmalıyım?

Posted on

‘’İnsanoğlu hep uçurumların kenarlarında dolaşır ve becerir mi, becermez mi bilinmez ama en gerçek sorumluluğu yaşam dengesini bulmaktır.’’der

İspanyol bir felsefeci

Kişiliğinin nasıl yoğrulduğunu bilmek,sahip olduğun güçlerle ve zafiyetlerle yüzleşmek, entelektüel düzeyde belki tanıdığın tüm kavramları, duygusal yönüyle de sindirerek yaşamına katmak ve önüne çıkacak engellerde sörf yapabilmek, yaşamda batmadan yüzebilmek için yaşam koçu ile iletişime geçebilirsin.

Kendinle iyi geçinmeyi tekrar öğrenmek,yaşama dışardan bakabilme yetisini geliştirerek,

Olana tanıklık edebilmek ,akıl veren olarak değil de,yaşam sürecine projektör tutarak, sahneyi aydınlatan, objektif olarak dinleyerek ,yerinde ve doğru zamanda sorduğu sorularla farkındalık yaşanmasını sağlayan, kendi kararlarını kendinin vermesine kaldıraç olan bir profesyonel desteği için, yaşam koçuna gidilmelidir..İnsanoğlu başkalarından akıl alsa da eninde sonunda kendi kararlarını uygular.Yaşam Koçluğu bu nedenle,kişinin kendi kararlarını kendisinin vermesini sağlayan sistem programını uygulayan, profesyonel yol arkadaşlığıdır.Zihnin balta girmemiş ormanlarına, dikkatle ve yargılamadan girerek, merakla keşif sürecinin adıdır, yaşam koçluğu.İç bekçimizin üstüne çıkıp, yumuşaklıkla ama kararlılıkla yeni bir yapılanma sürecine girmektir, yaşam koçluğu.

Zihnin çıkmaz sokaklarından kurtulmamızı sağlayan, yıllarca biriktirdiğimiz düşünce çöplüğü,kuşkular, sorgulamalar, duygusal yasak tabelaları ile direnen yapıya karşı, sükunetle, cesurca ve kararlılıkla devam ederek, yeni bir düşünce yapısına geçiş yolculuğudur, yaşam koçluğu.

Düşünmeyi yeniden öğrenmek, yetişkin düşünce moduna geçebilme,yönetilmek yerine sistemi kendimizin yönettiği, iç bekçinin yeniden yapılandırmaya sokulduğu,kendi gücümüzü ve etkinliğimizi ortaya çıkardığımız, işe yaramayan alışkanlıklarımızı bıraktığımız, yaşamda her durumla başa çıkma yetisini kazandığımız sürecin adıdır, yaşam koçluğu.

Kendi yaşamınızın bahçıvanı olduğunuz sürecin adıdır,yaşam koçluğu.

Önemli bir karar aşamasında olduğun bir dönemde,

Kararımın kendim ve hayatımın bütünü için sonuçları nelerdir?

Kararımın çevrem için  sonuçları nelerdir?

Kararımı uygulamak için nelere ihtiyacım var?

Hangi kaynaklar kararımı uygulamak için yardımcı olurdu?

Etkili ve dengeli bir yetişkin olarak kararımın sonuçlarıyla nasıl başa çıkabilirim?

Sorularını kendinize sorarak, meselenize bir komutan gibi yaklaşmak,B Planı oluşturmak, satır aralarını iyi okuyarak kendinin esiri olmaktan kurtulmak, derinlerden çıkarak özgürlüğe kavuşmaktır, yaşam koçluğu.

Alt düzlemin küçük oyunlarıyla meşgul olduğumuzdan, korkularla yüzleşip,içinde nasıl bir güvenlik iklimini tekrar yaratabileceğinin ,yaşamı sürekli güvenlik ve kontrol üstüne değil, yaşam kalitesinin üzerine yoğunlaştırmanın adıdır, yaşam koçluğu.

Her şey kendini ciddiye almakla, Kendi varlığının farkında olmakla başlar.

Oksijen duşu almaktır,yaşam koçluğu.

İçsel ormanında yaşayan bir kişi ,içindeki ağaçları görmekten,ormanı göremez hale gelir.’’Bunu istiyor muyum gerçekten?…Bu gerçekten ben miyim?sorularını sormaya başlamaktır,yaşam koçluğu.

Karmaşa ve kalabalık içinde gerçek duygularını ve gerçek arzularını hissedememek,sürekli dışarıdan dayatılanlarla ve öğrendiği kalıplarla,kendi arzu ve gereksinimlerini ayırt edemez hale gelerek, gerçek hayattan sanal bir hayata ve pasifleşmeye doğru giden süreci tersine çevirmektir, yaşam koçluğu.

Sancılar ve kuşkular büyüme sancıları olup,yaşam koçluğu ihtiyacının semptomlarıdır.

Kendinle yeni boyutta tanışmak, ve kendin olan kişiyle yüz yüze gelmektir, yaşam koçluğu.

Bu yaşamı yarım porsiyon değil, tam porsiyon isteyenlerin adresidir, yaşam koçluğu.

Yaşamda konfeksiyon değil, houte couture tercih etmektir, yaşam koçluğu.

Cesaretle yeni yaşama açılan yolculuk için roketi ateşlemektir, yaşam koçluğu.

Mızmız ben den, yetişkin ben e geçiş sürecinin adıdır,  yaşam koçluğu.

Kendi kendinle iyi geçinme sanatını öğrenmektir, yaşam koçluğu.

Gerçek yaşam bir masal değildir ama ondan çok daha iyidir, daha yaşanası, daha heyecanlı, daha yoğun.

Etkin, anlamı olan, sevgi veren, başarılar getirdiği gibi fırtınaları da olan, yaşamda kalite sürecine hoşgeldiniz.

Sevgiyle ve umutla daima.

Mehtap Hersek Akkoyunlu

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.