YENİ YÜZYILIN SİHİRİ

Home » Yaşam Koçluğu » YENİ YÜZYILIN SİHİRİ

Günümüzün karmaşık,kaotik ve hızlı dünyası……………

 

Beyinlerimiz sanal dünyanın sunduğu,yüzeysel bilgiler ve eğlencelerle dolup taşarken,yaşamak

çoğunluk için her geçen gün biraz daha anlamsızlaşıyor.

 

İnsanın bütün dengesini altüst eden,özünden,ruhundan uzaklaştıran,kendine yabancılaştıran bu boşluk kimisi için atalet,kimisinde aşırılıklar,bağımlılıklar ,öfke gibi kontrolsüz duygu dışavurumları,boşvermişlik,tembellik ve dogmaların,batılın kucağına düşen kitlelerin oluşumunu hızlandırıyor.

 

Benliğini bulamamak,hayatı sahiplenememek,boşlukta asılı kalmak,insanları güvensiz kılıyor,korkutuyor,kederlendiriyor ve acı veriyor.

 

Acı ve çıplak bir bebek gibi bağımlılıklar,kendi yapamadıklarını görmemek için başkalarının yaptıklarını gören ve kendinden kurtulduğu yanılsamasına düşen ,ilüzyon döngüsünün sarmalında

birbirini aynalayarak ,nasıl bir çıkmazın içinde olduğunu farketmeyecek çoğunluklar yaratıyor.

 

Ürettiğimiz ve varsaydığımız korkularımız,çoğu zaman yaşam sorumluluğundan kaçınma eğilimimizden kaynaklanır.Ürettiğimiz acılar farkında olmadan uyuşturur.Şikayet kültürüyle yaşar halde bırakır.Sürekli yakınmalar,kasveti ve karamsarlığı bulaştıran kitlesel patlamaların gücünü

arttırır.

 

Çoğumuzun bildiği bir kurbağa deneyi var.Yeri gelmişken tekrar hatırlatmak isterim.

Kurbağayı kaynar suya atarsın sıçrar ve kaçar.Ama normal ısıdaki suya atarsan kalır,suyu hafifçe ısıtırsan da hoşuna gider,daha fazla ısıtırsın haşlanma ihtimaline rağmen sesi çıkmaz çünkü uyaranlara tepki vermeye alışık değildir.Sadece ani değişikliklere tepki verir.

Bir şey olmuyor zannıyla , su ısındıkça iş işten geçerek haşlandığımızı fark ettiğimizde, yaşamdaki denge ve kalite yitirilmiştir.

 

Çağımızın vebaları, panik atak,depresyon,anksiyete teşhisine çözüm,sıkıntı yaşayan insana, ilaç şişelerinde ,çoğu zamanda dost,arkadaş tavsiyesiyle sunuluyor.

 

İnsan hisseden,düşünen,çevresindeki her şeyden etkilenen bir varlık.Hayatın denklemini çözemedikçe,yaşananları anlamlandıramadığı  sürece çaresiz kalarak sağlığı bozulan bir varlık…

İhtiyacı ne peki…

 

Aslında hepimizin cevap araması gereken en temel sorular bence şu…

Ben kimim?

Burada ne yapıyorum?

Burada ne yapmalıyım?

 

Bugün artık hepimizin hayatlarımızı anlamak ve anlamlandırmak için bilim,sanat ve felsefe arasında köprü kuran çağdaş bir bilgeliğe ihtiyaçı var.

 

 

 

 

 

 

 

Hayatımızın provası yok.Ne yapmak ve neyi başarmak istiyorsak, bunu her an ,her durumda, şu anda yapıyor olmalıyız.Hayata bir şeyler sunabilmek ve aktif bir oyuncu olarak katılabilmek.

 

Hayatın içinde bir yer değil,Kendi yerimizi istemek..

 

En büyük başarı ,seni kendinden başka bir şey yapmaya çalışan bir dünyada, kendin olabilmektir  der Ralph Waldo Emerson.Hayatın içindeki kendi yerini bulmakta doğru soruları sorarak,doğru cevapları arayarak olur.Her ne ararsan ara kendinde ara der Hacı Bektaş-ı Veli…

 

Kendimizi  neye layık görüyoruz?

İnsanın değeri aradığı şeydir ve yine bulanlar arayanlardır derken Mevlana ne anlamlı söylemiş.

 

Hayata faal ve üretken bir oyuncu olarak katılarak sonuçlardaki değişimi görmenin heyecanı ve mutluluğuna paha biçilemez.

 

Bugün en çok ihtiyaç duyulan insan, hayatın içindeki  kendi yerini arama yolculuğunda dünyayı değiştirenlerindir.Asıl olan ,dünyadaki değişimle birlikte fark yaratabilenlerindir.

 

Yeni yüzyılın sihiri Koçluk içimizdeki en iyi ben i bulmak , inşa etmek ve fark yaratanlardan olmak için neler sağlıyor?

Koçluk hayatımıza anlam ve değer katan sihrimiz olabilir mi?

 

Yeni yüzyılın yeni mesleklerine arasına girmeyi başardı.Gücünü ve rüştünü ispat etti.

Sihri yaratacak olan da, aracı kullanarak, kendi yaşamında fark yaratacak ve dünyayı değiştirecek olan SİZLERSİNİZ…

 

Elele fark yaratalım.

 

Sevgilerimle

 

Mehtap Akkoyunlu

Profesyonel Koç ve Eğitmeni

 

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.