Zihinsel Sabotaj

Home » Genel » Zihinsel Sabotaj

Bugün,insanların boğuştuğu dertlerin hepsinin değilse bile çoğunun kaynağı,insanın kendini zihinsel olarak sabote ettiği davranış kalıplarıdır.Kendini sabote etmek dediğimiz şey,kendimizi engellediğimiz düşüncelerdir.Yaşamamız için önemli olan bir konuda,daha ileri gitmenin doğru olduğunu bilsek te bize tanıdık gelen,kendimizi güvende hissettiğimiz o daracık alanda ,ufkun dışına çıkmaya cesaret edemeyiz.Her seferinde kendi kendini bloke etmenin o tanımsız duygusu ,her seferinde yaşadığımız aynı sorunlar ve aynı kötü olumsuz duygular zamanla kalıcılaşır.Kararlar alır ama onları sonuna kadar götüremeyiz.Bir süre sonra da adım atacak halimiz bile kalmaz.

”Bugün Aslında Dündü” filmindeki gibi her şey sonsuzluk çemberindeymiş gibi hareket eder.

Eğer kaygılı biriysek,beynimizde korkunç senaryoları rahatlıkla oluşturabiliyorsak,hastalık,yaşlanma,genç yaşta ölme veya doğal afet korkusu gibi…Koruyucu davranış kalıpları yaratır,daha az şeye cesaret edip,daha az yaşarız.

Ne zaman çok içmek,çok fazla yemek,çok çalışmak gibi ikame bir eyleme yöneliyorsak ,bilelim ki zihinsel sabotajcı devrededir.

Bazılarımız içinse son noktasına kadar organize edilen ama monotonlanmış bir hayatın içine sıkışıp kalmışlık duygusu da ayrı bir blokajdır..Aslında bir yarımız bunun yanlış olduğunu bilir ama diğer taraf yapmaya devam eder.

Başkalarının beklentilerini karşılama çabası içinde ,kendini tümüyle kaybetme noktasına gelenlere ne demeli peki….

Bir süre sonra ,aslında neyi kendimiz istediğimizi,ihtiyacımız olduğunu bile bilemez hale geliriz.Uyum ustasına dönüşür ama hayatın anlamını yitiririz.Aklımız başımıza geldiği anlarda ise,değerimizin bilinmemesinden yakınırız.

Bu durumları yaşatan sadece kendimiziz.Koçluk,sağlıklı ama yaşam oyununu kuralına uygun olarak oynama yeteğini kaybeden ve yaşam kalitesi bozulan kişiler için hayati önem arzeder.21.yy teknoloji ve değişim çağında,bireyselleşen yaşamlarla birlikte Koçluk seansı almanın önemi her geçen gün artmaktadır.

Bursa sanayi şehri olması,fazla göç alması,her kültürden insanı biraraya getiren yapısıyla ,bireyleri gün gettikçe zorlamakta olup,koçluk seansı alma ihtiyacını doğurmaktadır.Koçluk seanslarını,bireyin ruhsal,zihinsel ve duygusal

yönünü birlikte ele alarak değerlendiren,MHA Elele Gelişim Merkezi olarak önceliğimiz merkezde İNSAN faktörü.

Yaptığımız işin hassasiyetini bilerek ,gelişime ve eğitime azami önem vererek Koçluk çalışmalarımızı her geçen gün

Dünya da var olan değişim çerçevesinde yeniliyoruz.Bursa Koçluk çalışmalarının gelişiminde İstanbul a yakın olması avantajından da yararlanmaktadır.

MHA Elele Gelişim Merkezi olarak Koçluk çalışmalarımızı ”Kendine Koçluk Et,Yaşam  kaliteni Yükselt ”eğitimi ile desteklemekteyiz.Kendinizi evinizde hissedeceğiniz,sıcacık ortamımızda ağırlamaktan keyif duyarız.

İyi seneler,Sevgiyle Kalın

Mehtap Hersek Akkoyunlu

Profesyonel Koç ve Eğitmen

MHA Elele Gelişim Merkezi Kurucu

Posted on
Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.